Shtëpia e Haradinajve shtëpi e madhe, e trimave, heronjve, por edhe e politikanëve të kohës, burrave të zot.

Ramushi, Dauti, Luani, kthehen gjithmonë në Gllogjan, me mallin për vendin, shtëpinë, për kujtimin e trimave të rënë, shkruan “Kosovarja”.

Në Kullën e Haradinajve, po qëndron nëna e Ramushit, Dautit dhe trimave të rënë Shkëlzenit e Luanit, bashkë me nipa e mbesa.

Nënë Ruka jeton për ditët kur djem e nipa ia mbushin shtëpinë. Nëna e dy gjeneralëve e dy dëshmorëve shkëlqen si diell kur sofra i mbushet plot, si këtë të diele.

Siç mësojmë, përkundër angazhimeve në sferën politike, djemtë asnjëherë nuk lënë pa e vizituar nënën e tyre, për të cilën ruajnë dashurinë e respektin më të madh./Kosovarja/

Loading...

MUND TË JU PËLQEJNË