Vala

Përbërësit

Për sa persona doni ta shërbeni

6

150 gr miell

125 gr gjalpë

100 gr cokollatë gatimi

120 gr sheqer pluhur

2 vezë

kripë

1 lugë e vogël pluhur pjekurinash

1 lugë e vogël ekstrakt vanilje

reçel kajsie

Hapi 1

Bëjeni bashkë miellin me pluhurin për pjekurina.

Hapi 2

Shkrijeni gjalpën dhe çokollatën.

Hapi 3

Shtoni reçelin. Sheqerin, vezët dhe kripën trazojini derisa të fitoni një masë homogjene.

Hapi 4

Gradualisht shtojeni miellin duke e trazuar vazhdimisht masën.

Hapi 5 

Brumin e fituar zbrazeni në tepsinë e lyer me pak yndyrë dhe të spërkatur me pak miell.

Hapi 6

Piqeni për një orë në furrën e parangrohur në 180 gradë.

Ju bëftë mirë.

MUND TË JU PËLQEJNË