Vala

Për këtë ëmbëlsirë të shëndetshme nuk ju duhet kurrfarë shkathtësie prej kuzhinieri dhe me shijen e saj do t’i kënaqni të gjithë me vetëm 4 deri 7 molla (varësisht nga madhësia).

Përbërësit:

gjysmë filxhani kokrra të bluara tërshëre,

gjysmë filxhani sheqer ngjyrë kafeje,

3 lugë të vogla kanellë,

1 lugë xhenxhefil,

gjysmë gjalpi

Përgatitja:

Në një enë përzieni kokrrat e bluara të tërshërës, sheqerin dhe erëzat.

Mollëve të pastruara më parë hiqjani pjesën e mesme dhe mbushni me përzierjen nga ena.

Në majë të secilës mollë vendosni një copë gjalpë dhe qitni ujë ¼ e filxhanit.

Piqni në furrë 3 – 4 orë.

Për udhëzime të hollësishme shikojeni videon

MUND TË JU PËLQEJNË