Hapat

1-Perzijme margarinen e zbutur me sheqerin pluhur dhe sheqerin e vaniljes.

2Shtojme vezen,shtojme miell te perzier me pluhurin per pjekje.

3-Derisa perzijme kemi kujdes qe brumi te mos trashet shume,sepse do ta ndajm ne dy pjese.

4-Pra njeres pjese i shtojme kakaon,dhe bejm nje llojt topthi te madh.

5-Edhe brumit tjeter i shtojme dhe pak miell dhe hollojme ne pete drejktenshme.

6-Pastaj qe te dyja petet i veme njera mbi tjetren(se pari peta e bardhe e me pas peta me kakaon).

7-Pastaj mbeshtjellim ne forme roleje dhe presim me thike deri ne 1-2 cm gjeresi.

8-Pastaj secilen pjese te prere a marim ne dore dhe rrumbullkasojme ne forme topthi te vogel.

9-Topthat i radhisim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje dhe pjekim ne 160 grade per 20 min uta.

Përbërësit

250 gr margarinë

130 gr sheqer pluhur

1 sheqer vanilje

1 vezë

500 gr miell

1 pluhur për pjekje

2 luge kakao

MUND TË JU PËLQEJNË