Mos pini më ujë me gaz, ja çfarë i bën dhëmbëve

Mos pini më ujë me gaz, ja çfarë i bën dhëmbëve
Mos pini më ujë me gaz, ja çfarë i bën dhëmbëve
Mos pini më ujë me gaz, ja çfarë i bën dhëmbëve

Uji me gazë përdoret shumë nga ata që tentojnë të qëndrojnë të shëndetshëm. Ky ujë pihet nga të gjithë.

Por, duket se ky ujë nuk është një opsion shumë i shëndetshëm, pas të gjithave.

Kjo pasi shija e gazuar e tij vjen nga shtimi i dioksidit të karbonit nën shtypje, duke rezultuar më pas me ujë që përmban acid të dobët karboni, transmeton Gazeta Express.

Adam Thorne, një dentist nga Londra, tha për Daily Mail se efektet anësore të ujit të gazuar mund të jenë goxha alarmante.

“Shumica e njerëzve nuk ia kanë idenë se uji me gaz është ekstrem acidik. Flluskat e tij gërryejnë smaltin e dhëmbëve tuaj – dhe me kalimin e kohës kjo shkakton çarje të verdhë dhe të dhimbshme në dhëmbë”, tha ai.

Portali kosovarja-ks.com është themeluar në nëntor të vitit 2008 nga revista Kosovarja.

[email protected] [email protected] Tel: +383 38 51 75 75 - MOB: +383 44 14 34 48;

Na ndiqni në

http://kosovarja.al/shendetesi/