Më e fortë se soda e bukës: Përzieni këtë pluhur me ujë dhe përdoreni kundër dhimbjes

Më e fortë se soda e bukës: Përzieni këtë pluhur me ujë dhe përdoreni kundër dhimbjes
Më e fortë se soda e bukës: Përzieni këtë pluhur me ujë dhe përdoreni kundër dhimbjes
Më e fortë se soda e bukës: Përzieni këtë pluhur me ujë dhe përdoreni kundër dhimbjes

Shumë njerëz vuajnë nga mungesa e magnezit, ndërsa stili i jetesës ka ndikim shumë të madhe në nivelin e këtij minerali.

Magnezi është një mineral kyç në trupin e njeriut, prandaj nutricionistët vënë re se ju duhet zgjedhur ushqime të pasura me këtë mineral, të tilla si bukë të bardhë, arra, fara kungull të pjekur, oriz integrale, fasule, transmeton gazetametro.net

Sistemet e filtrimit të ujit gjithashtu heqin një sasi të madhe të magnezit nga uji. Këto janë disa nga funksionet e magnezit në trup:

Përmirëson shëndetin e kockave
Rregullon nivelin e energjisë
Promovon thithjen e vitaminës D nga dielli
Kjo përshpejton shërimin e plagëve
Heq inflamacion
Stimulon qarkullimin
Redukton rrezikun e diabetit
Përveç të ushqyerit, ekziston një mënyrë tjetër për të marrë magnezin në trup – përmes lëkurës. Ekspertët na këshillojnë të bëjmë vajin e magnezit në kushte shtëpie që vepron direkt në vendet ku keni dhimbje.
Përbërësit:
½ filxhan kloruri magnez
½ filxhan ujë të distiluarPërgatitja:
Vloni ujin e distiluar.
Hidhni klorid magnezi në një tas qelqi dhe derdhni atë me ujë të distiluar
Përzieni mirë derisa të ftohet plotësisht, dhe pastaj derdheni në një shishe spërkatëse. Masa e fituar mund të qëndrojë në temperaturë dhome për gjashtë muajt e ardhshëm.

Lexo Revisten Online

Shkurt, 2018

€ 1.99

| Blej Tani
“Nesa Underwear”, Egzon Kazagiqi e Marigona Fazliu godasin me të brendshme...
I lumtur apo i mërzitur?
Nëna që ia vranë fëmijët - Shtron sofrën për fëmijët që si ka më...
Afarist i suksesshëm, drejtor ekzekutiv i Unionit të bizneseve shqiptaro-gjermane

https://kosovarja.al/shendetesi/