Kastravec për të luftuar diabetin

Kastravec për të luftuar diabetin
Kastravec për të luftuar diabetin
Kastravec për të luftuar diabetin

Pacientët me diabet mund të ulin nivelet e sheqerit në gjak duke konsumuar kastravec, sugjeron organizata “Diabetes Council”, e cila drejtohet nga ekspertë të diabetit.

Kko perime është e pasur në fibra, një lëndë ushqyese kjo që ndihmon në uljen e niveleve të sheqerit në gjak. Fibrat ngadalësojnë tretjen e karbohidrateve dhe sheqerit, duke ndihmuar kështu në uljen e niveleve të tyre.

Kastravecët përmbajnë mesatarisht 10 kalori. NJë studim i vitit 2010, i publikuar tek revista “Plant Foods for Human Nutrition” ka zbuluar që kastraveci mund të ulë nivelet e sheqerit në gjak.

Lexo Revisten Online

Gusht, 2018

€ 1.99

| Blej Tani
E pakrahasueshmja Morenë!
Gjurmëmadhi Qani Mehmedi
Pa Kosovë si pa sy!
Si u mor gabimisht në Hagë Agim Murtezi?

https://kosovarja.al/shendetesi/