Si të përgatisni në shtëpi muffins me vanilje

Si të përgatisni në shtëpi muffins me vanilje
Si të përgatisni në shtëpi muffins me vanilje
Si të përgatisni në shtëpi muffins me vanilje

Të gjithë mund të kemi provuar një muffin tek kemi shoqëruar një filxhan kakoje në një bar, por shumë pak prej nesh mund të kenë marrë mundimin t'i përgatisin në shtëpi.

 Ndonëse të vogla, amvisat e jo vetem "tremben" nga kjo ëmbëlsirë pasi e mendojë të vështirë, por sot Living do t'ju mësojë mënyrën më të thjeshtë si të përgatisni muffin me vanilje. 

Përbërësit: 100g gjalpë i tretur i ftohtë  2 vezë  140g miell  110g sheqer  2 lugë kafeje sodë për ëmbëlsira  1 bustinë vanilje  30ml qumësht
Përgatitja: Ndezim furrën në 180°.

1.Me rrahësin e vezëve me dorë, përziejmë gjalpin me vezët në një tas.
2Në një tas tjetër përziejmë me lugë druri miellin, sheqerin, vaniljen dhe së fundi sodën e hedhur me sitë. E hedhim këtë përzierje te tasi ku kemi përzier gjalpin me vezët, i përziejmë me spatul, shtojmë qumështin dhe e përziejmë deri sa të kemi një brumë homogjen.

3.Hedhim brumin te format për muffins të lyera me gjalpë e miell duke mbushur 2/3 e tyre, i pjekim për afro 12 minuta dhe bëjmë provën me kruajtëse dhëmbësh, e cila duhet të dalë e paste.

Lexo Revisten Online

Dhjetor, 2017

€ 1.99

| Blej Tani
Mis, ikonë femërore, ekstravagante, misterioze
Sonte, 31 dhjetor 2017
Çka thotë Shaqir Palushi për kompaninë e tij, për Kosovën, për familjet në nevojë e për Çun Lajçin?
A është dheu i Kosovës i mallkuar?

http://kosovarja.al/gatojca/