Receta për Sheqerpare

Receta për Sheqerpare
Receta për Sheqerpare
Receta për Sheqerpare

Kjo është receta për Sheqerpare

Përbërësit

2 vezë
200 gr sheqer
250 gr margarinë
100 gr arra
Levore limoni ne rende
1 pluhur për pjekje
miell sipas nevojes
SHERBETI
500 gr sheqer
600 ml ujë
1 sheqer vanilje

Sheqerpare
Hapat

1
Se pari zijem sherbetin,prej momentit te vlimit ziejme per 5 minuta dhe leme te ftohet.

2
Ne nderkohe peziejme margarine e mbajtur ne temp. ambienti me mixer,shtojme sheqerin duke perzier vazhdimsht,shtojem vezet nje nga nje,arrat e bluara,levoren e limonit, dhe ne fund shtojem miellin e perzier me pluhurin per pjekje.

3
Miell shtojme akoma derisa masa te mos ngjitet per duar.

4
Nga masa e brumit formojme toptha te cilet I radhisim ne tepsi te lyer me vaj dhe pjekim ne 180 grade per 25-30 min.

5
Sheqerparet e nxehta I pervelojme me sherbetin tashme te ftohet dhe leme ta mpijne sherbetin.(mundet te rrotullohen sheqerparet per pak kohe dhe prap te kthehen ne forme e perparshme me qellim qe ta mpijne me mire sherbetin ne krejt perberjen e tyre).

Lexo Revisten Online

Shkurt, 2018

€ 1.99

| Blej Tani
“Nesa Underwear”, Egzon Kazagiqi e Marigona Fazliu godasin me të brendshme...
I lumtur apo i mërzitur?
Nëna që ia vranë fëmijët - Shtron sofrën për fëmijët që si ka më...
Afarist i suksesshëm, drejtor ekzekutiv i Unionit të bizneseve shqiptaro-gjermane

https://kosovarja.al/gatojca/