Receta për Pogaçe me djathë

Receta për Pogaçe me djathë
Receta për Pogaçe me djathë
Receta për Pogaçe me djathë

Këta janë përbërësit për pogaçe me djathë

2 gota qumësht
1 gotë ujë
1 gotë vaj vegjetal
3 lugë të gjellës sheqer
1 maje
2 vezë
1 lugë kripë
miell
NË BRENDËSI
djathë
majdanoz
PËRMBI
te kuq te vezes

Pogaçe me djathë
Hapat

1
Ujin e vakët, qumështin, sheqerin dhe majën e derdhni në një enë të thellë.

2
Ia shtoni vajin, kripën, të bardhët e vezës dhe i përzieni.

3
Së fundmi ia bashkangjisni miellin dhe e përzieni brumin, ku e përfitoni një brumë të butë, rreth 45 minuta e lëni në pritje.

4
Pas pritjës brumin e ndani në pjesë ose copa të vogla, duke ia shtuar përbërësit e brendshëm në brendësi dhe ia japur formën e rrumbullakët.

5
Përmbi pogaçet i lyejmë më të kuqët e vezës dhe i vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius.

6
Ju bëftë mirë!

Lexo Revisten Online

Shkurt, 2018

€ 1.99

| Blej Tani
“Nesa Underwear”, Egzon Kazagiqi e Marigona Fazliu godasin me të brendshme...
I lumtur apo i mërzitur?
Nëna që ia vranë fëmijët - Shtron sofrën për fëmijët që si ka më...
Afarist i suksesshëm, drejtor ekzekutiv i Unionit të bizneseve shqiptaro-gjermane

https://kosovarja.al/gatojca/