Mish toni në mënyrën mediterane me domate dhe ullinj

Mish toni në mënyrën mediterane me domate dhe ullinj
Mish toni në mënyrën mediterane me domate dhe ullinj
Mish toni në mënyrën mediterane me domate dhe ullinj

Aromë joshëse dhe proteina lehtë të tretshme të peshkut janë ideale për ditë të ngrohta…

Përbërësit:

– 250 mish toni,
– 1 dl verë të bardhë,
– 0.5 dl vaj ulliri,
– disa pika lëng limoni,
– pak rozmarinë të freskët të grirë,
– gjysmë luge të vogël majdanoz të grirë imët,
– pak rigon të thatë,
– pak kripë,
– piper të gjelbër,
– një grusht domate të vogla të prera përgjysmë apo në katër pjesë,
– një lugë ullinj të zinj të prerë.

Përgatitja:

Më parë duhet bërë marinadën: të përzihet vaji, vera e bardhë dhe lëngu i limonit dhe, kur tretjen ta përzieni, në të shtoni erëzat.

Filetën e tonit qiteni që të marinohet rreth një deri në një orë e gjysmë, në mënyrë që peshku t’i marrë të gjitha aromat

Lexo Revisten Online

Gusht, 2018

€ 1.99

| Blej Tani
E pakrahasueshmja Morenë!
Gjurmëmadhi Qani Mehmedi
Pa Kosovë si pa sy!
Si u mor gabimisht në Hagë Agim Murtezi?

https://kosovarja.al/gatojca/