Krem-supa vitaminoze

Krem-supa vitaminoze
Krem-supa vitaminoze
Krem-supa vitaminoze

Një supë e lehtë, shumë e ushqyeshme dhe e shëndetshme. Të gjithë do të mbeten të kënaqur.

Për 6 persona nevojiten:

– 2 patate të mëdha,
– 2 molla të tharta,
– Një qepë e vogël,
– 2 pjesë të bardhë të preshit të grirë imët,
– 1,5 l supë zogu,
– 1 fletë dafine,
– 1 degë temjani,
– 4 lugë vaj ulliri,
– Kripë,
– Piper.

Përgatitja:

Patatet dhe mollën qëroni dhe pritni në kube. Qepën qërojeni dhe grijeni imët.

Në tenxhere ngrohni vajin në temperaturë mesatare dhe fërgojeni qepën, pataten, mollën dhe preshin 7 – 10 minuta.

Pastaj shtoni supën, fletën e dafinës dhe temjanin dhe lini të zieni në zjarr mesatar 40 minuta, derisa pemët dhe perimet të zbuten.

Nxirrni fletën e dafinës dhe temjanin, pastaj përzieni supën derisa të bëhet krem homogjen.

Qitni kripë dhe piper sipas dëshirës.

Ju bëftë mirë!

Lexo Revisten Online

Gusht, 2018

€ 1.99

| Blej Tani
E pakrahasueshmja Morenë!
Gjurmëmadhi Qani Mehmedi
Pa Kosovë si pa sy!
Si u mor gabimisht në Hagë Agim Murtezi?

https://kosovarja.al/gatojca/