Katrorka me lajthi

Katrorka me lajthi
Katrorka me lajthi
Katrorka me lajthi

Një recetë shumë e shijshme...

Për këtë ëmbëlsirë iu nevoiten:

Përbërësit

3 vezë
3 filgjan sheqer (filgjani I kafes turke,100ml)
3 filgjan vaj
4 filgjan qumësht
5 filgjan miell
3 filgjan lajthi të bluar
½ pluhur për pjekje
11 luge sheqer
5 filgjan lajthi të bluar
50 gr çokollatë
2 filgjan qumësht

Hapat

1 Perziejme vezet,sheqerin,vajin,qumeshtin,miellin e perzier me pluhurin per pjekje dhe lajthite.

2 Te gjitha keto I qesim ne kallep te lyer me vaj dhe te permillur me madhesi 25x35 dhe pjekim ne 180 grade per 25 minuta.

3 Ne nderkohe ngrohim qumeshtin,cokollaten,sheqerin, dhe pasi te jete zier dhe trashur pak masen e qesim mbi embelsiren e pjekur dhe te vaket(jot e nxehte shume).

Lexo Revisten Online

Dhjetor, 2017

€ 1.99

| Blej Tani
Mis, ikonë femërore, ekstravagante, misterioze
Sonte, 31 dhjetor 2017
Çka thotë Shaqir Palushi për kompaninë e tij, për Kosovën, për familjet në nevojë e për Çun Lajçin?
A është dheu i Kosovës i mallkuar?

http://kosovarja.al/gatojca/