Gjellë me pule dhe patate

Gjellë me pule dhe patate
Gjellë me pule dhe patate
Gjellë me pule dhe patate

Një pijatë e bujshme e vikendit!

Përbërësit

Pjese nga pula (jo mish i bardhe)
4-5 patate
1 qepë
2-3 thelbinjë hudhër
4-5 luge ajvar (salce specash)
piper i kuq
piper i zi
kripë
vegete

Hapat

1

Ne nje ene te thelle qesim qepen e grir ne 100 ml vaj dhe fergojme derisa te zbutet qepa.

2

Shtojme pjeset e mishit te pules,fergojme pak,shtojme thlepinjet e hudhres te grire.

3

Shtojme ajvarin,melmesat,dhe mbulojme me uje derisa te mbulohet mishi.

4

Ziejme per 30 minuta ne zjarre te ngadalshem.

5

Pastaj shtojme patatet e qeruara dhe grira ne pjese me te medha, ziejme edhe per 30 minuta.Nese zihet ne temp te ulet edhe lengu i gjelles do te jete me i trashe.


Lexo Revisten Online

Dhjetor, 2017

€ 1.99

| Blej Tani
Mis, ikonë femërore, ekstravagante, misterioze
Sonte, 31 dhjetor 2017
Çka thotë Shaqir Palushi për kompaninë e tij, për Kosovën, për familjet në nevojë e për Çun Lajçin?
A është dheu i Kosovës i mallkuar?

http://kosovarja.al/gatojca/