Çokollatë e nxehtë me shije kafeje

Çokollatë e nxehtë me shije kafeje
Çokollatë e nxehtë me shije kafeje
Çokollatë e nxehtë me shije kafeje

Një pije me çokollatë të ngrohtë është shumë e mirëseardhur në mbrëmjet e ftohta të dimrit.

Përbërësit250 gr çokollatë të zezë (70%)

15 gr gjalpë e njelmët85 ml ajkë e ëmbël375 ml qumësht i ftohtë1 filxhan kafe e zezë1 lugë të vogël sheqer vanilje½ lugë të vogël kanellëNë zjarr mesatar vendosim tenxheren, ku kemi hedhur çokollatën, gjalpën, ajkën e ëmbël, kafenë dhe 125 ml qumësht. I përziejmë të gjitha vazhdimisht derisa të shkrihet çokollata.

Pas shkrirjes së çokollatës shtojmë pjesën tjetër të qumështit, kafenë, kanellën dhe vaniljen.

I përziejmë mirë me tel të gjitha, derisa të fitojmë një masë homogjene.Çokollatën e fituar e zbrazim në filxhanë mesatarë dhe e shërbejmë.Sipas dëshirës, mund ta shoqërojmë me ajkë të ëmbël të rrahur me mikser ose me çokollatë të grirë në rende.

Lexo Revisten Online

Korrik, 2018

€ 1.99

| Blej Tani
Kallashi - E pakrahasueshmja
Po ç’mu kujtove sot, o Teki Dervishi!
Hasan Gashi - Hasan Hakubeti!
Rrëfimi i njeriut që mbeti pa familje - Nuk i mbet kush as për farë!

https://kosovarja.al/gatojca/