A i keni provuar palëpetat me fara lulëkuqeje?

A i keni provuar palëpetat me fara lulëkuqeje?
A i keni provuar palëpetat me fara lulëkuqeje?
A i keni provuar palëpetat me fara lulëkuqeje?

Ëmbëlsirë e preferuar për të gjithë në mënyrë krejtësisht ndryshe!

Nuk keni kohë për krepa me fara lulëkuqeje? Kjo është zgjidhja për situatë të tillë.

Përbërësit:

Për brumë:

200 g miell,
300 ml ujë,
1 vezë,
një lugë vaj,
pak kripë,
pak sheqer.

Për fill:

100 g lulëkuqe,
100 g qumësht,
2 lugë sheqer,
1 ajkë,
4 lugë sheqer pluhur,
50 g qumësht.

Përgatitja:

Bëni brumin për palëpeta nga përbërësit e përmendur, pastaj piqni.

Në një enë përzieni lulëkuqen, 100 g qumësht dhe 1 lugë sheqer, ndërkaq në të dytën ajkën, sheqerin pluhur dhe qumështi.

Në tretje me lulëkuqe përzieni 3 lugë krem ajke dhe me atë fill bëni 8 palëpeta.

Mbështillni dhe rendisni në enë rezistuese ndaj zjarrit. Mbetjet nga të dy fillat përzieni dhe lyeni palëpetat.

Piqni në 200 gradë rreth 10 minuta.

Koha e përgatitjes: 60 minuta.

Ju bëftë mirë

Lexo Revisten Online

Gusht, 2018

€ 1.99

| Blej Tani
E pakrahasueshmja Morenë!
Gjurmëmadhi Qani Mehmedi
Pa Kosovë si pa sy!
Si u mor gabimisht në Hagë Agim Murtezi?

https://kosovarja.al/gatojca/